JalenaF335535 JalenaF335535
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy: $40.00 for 30 gallons of gas or $8.50 for 8 gallons ofgas?

Which is the better buy 4000 for 30 gallons of gas or 850 for 8 gallons ofgas class=

Respuesta :

CrystiannaX179969 CrystiannaX179969
  • 25-10-2022

Ok, we need to calculate the value of each gallon and see which is the cheapest:

First Option: 40/30=1.33

Second Option: 8.5/8=1.0625

This mean that the better buy is $8.50 for 8 gallons of gas.

Answer Link

Otras preguntas

3/4 + 1/8= with simplest form.
3/4 + 1/8= with simplest form.
How many syllable in electricity
3/4 + 1/8= with simplest form.
3/4 + 1/8= with simplest form.
What were the origins of Islam and what are its main beliefs ..
Explain why summer in the Northern Hemisphere is cooler than summer in the Southern Hemisphere.
john and mary went to the mall. Is that a sentence or a fragment?
(64/9)^(-2/3) Simplify the expression
depict an angle 7pi over 4 in standard position