ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

Seventy-six percent of sunflower seeds will germinate into a flower, and a sample of 800 such sunflower seeds is randomly selected. The standard deviation for t
simplify the given problem 5x + 2(x - 3) = -2(x - 1)
Which choice is equivalent to the fraction below
Vandermark Credit Corp. wants to earn an effective annual return on its consumer loans of 14.75 percent per year. The bank uses daily compounding on its loans.
You recently bought a new phone. Write a forum post in which you : describe, compare, present, ask?
Describe the rule for the sequence 2, 1, 2/3, 1/2, 2/5, 1/3, 1/7,...
What is the final amount if 1442 is increased by 9% followed by a 6% decrease?
GA wind farm in Iowa buys a large turbine generator from a Swedish-owned factory located in Connecticut that uses workers who live in Connecticut. As a result,a
Which is more preferred answer? Question:He said to me,"I am your friend." Ans 1:He said to me that he was my friend. Ans 2:He told me that he was my friend.
¿Qué relación encontramos entre las precipitaciones, los vientos y la presión atmosférica?