ariaethiopia12 ariaethiopia12
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

Four hamburgers cost 13.95. Find the unit rate

Respuesta :

YeaImSyko
YeaImSyko YeaImSyko
  • 22-09-2022

Answer:

$3.48

Step-by-step explanation:

Divide the number of hamburgers by the total cost:

13.95 / 4 =

3.4875

$3.48

Answer Link
brianabbott408 brianabbott408
  • 22-09-2022
The answer is 3.48 take 13.95 and divide it by 4
Answer Link

Otras preguntas

In the diagram below of triangle PQR, S is the midpoint of PR and T is the midpoint of QR. If ST=37-9x, and PQ = -4x+32, What is the measure of PQ?
How does the $100 gift card affect the measure of center of the data? it increases the mean value of the prizes. it decreases the mean value of the prizes. it i
What does it mean to be an enabler
help me with my math
Select the correct answer from the drop-down menu. a manager suspects that one of his team members has been fraudulently accessing confidential and sensitive in
A perpetuity pays $100 each and every year forever. the duration of this perpetuity will be ________ if its yield is 9%.
1. Explain each of the following statements using supply-and-demand diagrams. a. "When a cold snap hits Florida, the price of orange juice rises in supermarkets
PLEASE HELP WILL MARK BARINLIEST
before the united states ratified the the constitution, the nation was governed by which of these documents?
I Could Use Some Help...WRLD...999 Simplify the expression. –3x(4–5x) + (3x + 4)(2x – 7)