jimenagalarza8877 jimenagalarza8877
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada


A 3-gallon bottle of fabric softener costs $40.32. What is the price per pint?

Respuesta :

crystalsotelo123 crystalsotelo123
  • 22-09-2022
I think it’s $1.68 because you can divide 40.32 by 24 (pints) which is 1.68
Answer Link

Otras preguntas

The benefits of wild fires to forest ecosystems are greater than disadvantages? True or false
How do you solve this for h?
can somebody help me with this question
Mean, median, and mode! super easy!! 1st answer ill mark as brainlist!
HELP. A piece of tin (specific heat 0.222 J/g°C) with an initial temperature of 80.0°C is placed in 100.0g of water (specific heat of 4.184 J/g°C) with an initi
What is the length of CD in the figure below? Show your work.
According to the graph of H(w) below, the line w = 0 is also the __ for H(w). (5.0, 20.00)
Rewrite the expression (9^2)^5 in the form 9^n.
Should Carl use square units or cubic units to find the volume of the box ? Explain
Find the value of x SHOW ALL WORK!