Kikadudubuddy4070 Kikadudubuddy4070
  • 24-08-2022
  • Mathematics
contestada

Jan bought 4 pounds of candy for $12.25. what was the average cost per pound to the nearest cent?

Respuesta :

starzzmxxon starzzmxxon
  • 24-08-2022
it would be about $3.00
Answer Link

Otras preguntas

Point B is on the graph of the function f(x) = -3x2. If the x-coordinate of point B is 2, which ordered pair gives the location of point B?
1) A clerk have y dollars, all in $10 bills. What expression repression the number of $10 bills the clerk has?2)A concert ticket costs p dollars for an adult an
I need help with an acrostic poem about the act, here us what I got: Sons of liberty fought this Tax Another unpopular tax M Patrick Henry argued about unfair
Justin works as a car salesman. Last week he had a total of 42,000 dollars in sales. if his Commission is 2 percent how much did Justin earn and last week?
rocco wants to use the rest of the money in his savings account ($192) to buy a set of golf irons that has an original price of $350. does rocco have enough mon
kelly is 66 inches tall. Lucas is 72 inches tall. What is the ratio of Lucas's height to Kelly's height in simplest form? (: also, explain please!
Point B is on the graph of the function f(x) = -3x2. If the x-coordinate of point B is 2, which ordered pair gives the location of point B?
to meet the increased demand, world food production must rise 50% by 2030.  Write this percent as a fraction in simplest form.
How is a plateau similar to a plain?
Describe the typical movement of ciliates.