gibbsmia07 gibbsmia07
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

How much will a person pay for 14.9 pounds of bananas at a price of $2.36 per pound?

Respuesta :

destanycrowder123 destanycrowder123
  • 23-08-2022

Answer: 35.164

Step-by-step explanation:

2.36 x 14.9

Answer Link
Skandar
Skandar Skandar
  • 23-08-2022

It tells us that each pound of plantain costs $2.36.

So we must:There is Multiplying the pounds of bananas, by the price of each pound; then

14.9 × $2,36 = 35.164

Therefore, a person could pay for 14.9 pounds of bananas, for a total of $35,164.

Skandar

Answer Link

Otras preguntas

Why are the 800s to the 1100s considering a golden age for japanese literature and art?
Where does the Pythagorean Identity sin^2 Θ + cos^2 Θ = 1 come from? How does it relate to right triangles?
A monkey runs to the right 10m and then up 10m. How many degrees above the ground is the monkey compared to its initial position?
simplify the rational expressions show your work
The material that is easiest to recycle is _____.
Why did Russia decide to Alaska to the United States ?
For what value of x will (x-1)(x+2)/x+2 be undefined
what is the significance of the Qur'an to the followers of Islam
A number is 5 times of another number.By adding 8 to each of them.the first number becomes 3 times the second number.What are the 2 numbers?(Show full workout)
Lisette wants to use technology to measure her intensity level. Which of the following should she use? Digital timer Heart rate monitor Step counter Talk test