jakejenkins09574
jakejenkins09574 jakejenkins09574
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

Write an equation and solve the problem. Submit the answer.



Darryl bought nine candy bars for a total of $54. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

StephenJosephMathew StephenJosephMathew
  • 23-08-2022

Answer:

$6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why isn't loss of heart beat part of brain death determination?
Select all that apply. choose the two correct statements below. the elements of the halogen family are very reactive because: they readily lose one valence elec
6. Reasons for preserving food include extending its safe storage life, safety, acceptability, nutritional value, availability, and economic viability. True Fal
If a 72-candela light source is located at a distance of 3 meters from a surface, the illuminance on the surface is _______ lux.
Which of the following accurately describes archeology? A.The study of the past through artifacts B. The interpretation of the past through research C. Th
Suppose you add two linear equations that form a system, and you get the result y = −2. how many solutions does the system have?
• Who is John McAdams and why is he important to transportation?
which equation of a circle represents the graph?
What is the formula to calculate relative distance in algebra one
Which religious ethnicity did german nazis' send to death camps?