lisarivera07 lisarivera07
  • 22-08-2022
  • Mathematics
contestada

14. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jelly beans can you purchase for 50 cents
at the same rate?
A. 150/x
B. 150x
C. 6x
D. 1500/x
E. 600x

Respuesta :

mailforaliya009
mailforaliya009 mailforaliya009
  • 22-08-2022
The answer to this question is D. 1500/x.
Answer Link

Otras preguntas

The cover of a photo album has an area of 97.5 square inches. Find it's area in square centimeters. (1 cm = 0.39 in)
I need help with this problem. 2.9 × 10 ^11 - 3.7 × 10^13
What is the mean of 35,40,12,16,25,10
how do you write 15,409 in word form
What biome is Livermore Californica in
what helps supply energy from the cell
what is the mean of 82 ,64 ,73 ,91 ,85
Consider the circle of radius 5 centered at (0,0). Find an equation of the line tangent to the circle at point (3,4). The book gives me the answer: y=-3/4(x-3)
What is 7/8, 0.98, and 8/9 in order from least to greatest
write five diffrent fractions that each simplify to two-fifths