stu132057
stu132057 stu132057
  • 25-07-2022
  • Mathematics
contestada

please help me im in a rush

please help me im in a rush class=

Respuesta :

misspandamail
misspandamail misspandamail
  • 25-07-2022

Answer:

7.6

Step-by-step explanation:

mean = [weights] / amount of weights

m = 10 + 7 + 6 + 10 + 13 + 10 / 6

m = 46 / 6

m = 7.66666666 (recurring)

m = 7.6

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following, founded in 1914, was designed to protect consumers in the market place? A Federal Trade Commission B Fair Credit Reporting Act C Credi
What is the x and y-intercepts of the line described by this equation 3x - 9y = 10.8 if
which of the following is the last colony that gain independendents  a: guatemalab: cuba c: nicaraguad : haiti
A bag contains 12 blue marbles and 8 red marbles. What is the ratio of blue to red marbles
If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?
Which controversial action did President Lincoln take early in the Civil War that limited the rights of certain U.S. citizens?
If the cost of a raffle ticket is $2, which of the following expressions could be used to represent the cost of m tickets?
what are the subunits of protein, starch, and DNA
How does delta g affect keq?
Around 1500 b. c. e., religious practices and beliefs began to solidify in india. this period is known as