Jacob buys lunch at school on Monday’s,Wednesday, and thursdays. He spends $3.50 for each lunch. Which equation can be used to find the number of weeks, W, it would take Jacob to spend $84 on lunch
A - 3.50w=84
B - (3 x 3.50)w=84
C - 3w=84
D - (3+3.50)w=84