edp4452040
edp4452040 edp4452040
  • 25-05-2022
  • Mathematics
contestada

2.5 lbs of apples for $3.25 or 35oz for $3.50?

Respuesta :

heum
heum heum
  • 25-05-2022

Answer:

2.5 lbs of apples for $3.25

Step-by-step explanation:

16 oz in one pound, 2.5 pounds is 40 oz. 40 oz is bigger than 35 and it costs less.

Answer Link

Otras preguntas

What does Volume measures
A mix in ice cream shop charges $3.00 a cup with each mix in costing an additional $1.50. Which equation shows the relationship between y, the total cost, and x
David is a medical examiner. He is examining a victim to determine the mechanism of death. Which of the following is an example of a mechanism of death? A.stran
Please help! I will give brainliest
Single-use earplugs require a professlonal fitting before they can be used. A) True B) False
ROSE: Let the boy have ten dollars, Troy. TROY (to LYONS.): What the hell you looking at me for? I ain’t got no ten dollars. You know what I do with my money. (
Calculate the area of a parallelogram with a 4 inch side, a 10 inch side, and 3 inches tall
Help! Q: Correct any errors in capitalization or punctuation. Your answer should be a single sentence. "Nothing is particularly hard." declared Henry Ford, "if
Find the exact value of x p
How does the poem pretty is a lie by nikita gill has shaped your thinking?​