britorres3 britorres3
  • 23-05-2022
  • Mathematics
contestada

(a) Charlie bought 10 pounds of sugar for $6.
How many dollars did he pay per pound of sugar?
dollars per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-05-2022

Answer:

$0.60 per pound

Step-by-step explanation:

Dollars per pound :

  • No. of dollars / No. of pounds
  • $6 / 10 pounds
  • $0.60 per pound
Answer Link

Otras preguntas

why was boise chosen for Idaho's capital
log3/5 25/9=x-2 ? algebra 2
which project came first: Gemini, Space Shuttle, Mercury, Apollo?
____________ is the practice of raising fish and other water-dwelling organisms for food A. Land Redamation B. Aquifier C. desertification  D. aquaculture
Can you solve this for me by: Factor out the GCF. Then continue to factor by using other methods.2a² -32
how does groundwater cause erosion and deposition?
what volume measured in stp will 3.75 grams of helium gas occupy?
Why do venus fly traps have lysosomes?
For which value of x is undefined?
____________ is the practice of raising fish and other water-dwelling organisms for food A. Land Redamation B. Aquifier C. desertification  D. aquaculture