zsy33bjk9k zsy33bjk9k
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

Suppose that 11 inches of wire costs 33 cents.
At the same rate, how many inches of wire can be bought for 12 cents?

Respuesta :

PEPE1HEFR0G
PEPE1HEFR0G PEPE1HEFR0G
  • 22-05-2022

36

you can divide 33/11 to get the amount of money for 1 inch which is 3 cents

then multiply 12 by that 3 to get 36

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-05-2022

Answer:

4 inches of wire.

Step-by-step explanation:

  • 11 Inches = 33 cents

∴ 1 cent can buy 11/33 = 1/3 inches

∴ 12 cents can buy 12 × 1/3 = 4 inches

Answer Link

Otras preguntas

The total cost for carpet (y) is proportional to the number of square feet (x) purchased. The cost per square foot is $9. Which equation could represent the tot
if a 1 could 1 could a 1 sit on a 2 when a 2 eats a 3 after the 3 sits on 1?
What was senator McCarthy’s mission
Find the mean absolute deviation. Round to the nearest tenth. {2, 2, 5, 7, 10, 10} Question 9 options: 3 6 2.1 1.6
what is orwell ridiculing in this passage
what is the value of x in the equation -3 fraction bar 4=x fractiom 24​
I bought 7 boxes of shotgun shells for $71 not counting sales tax. One type of shell costs $5 per box and the other costs $14 per box. How many boxes of each di
24. This is the second largest Native American population in North America.
Women have head circumferences that are normally distributed with a mean given by u =24.24 in., and a standard deviation given by σ=1.1 in. Complete parts a thr
Aliyah is certain that she is the smartest person in her work place. She thinks she is clearly far more talented than everyone, and is destined to be the CEO. A