docht09 docht09
  • 22-05-2022
  • Mathematics
contestada

At school store, 6 pencils sell for $.99. At this rate, what is the cost of 16pencils

Respuesta :

mclaire7798
mclaire7798 mclaire7798
  • 22-05-2022

Answer:

$2.64

Step-by-step explanation:

Divide .99 by 6 to get 0.165, then multiply 0.165 by 16 to get 2.64.

Answer Link

Otras preguntas

What were three priceless treasures saved from the White House by Dolley Madison?
Question 1 (2 points) Question 1 Unsaved How is color related to wavelength? Question 1 options: Each color has a different wavelength allowing the eye to se
I need help w/ this problem...please don't answer if you don't know and PLEASE answer as fast as you can...I'm desperate.
What did Elvis Presley do I 1956 and how does Randy Jackson describe him?
Mr. Patterson ordered pizzas for the soccer team. Medium pizzas have 8 slices and large pizzas have 10. if there are 13 pizzas and 108 slices, how many of each
A researcher wanted to see if alcohol consumption raises or lowers a person's self-esteem. in one condition, he gives participants three glasses of punch spiked
Dr. schwartz is requesting that his client keep a tally of the number of times per hour he says negative things to his wife. which assessment technique is dr. s
In his 2011 State of the Union Address, President Barack Obama said: "To attract new businesses to our shores, we need the fastest, most reliable ways to move
Which graph shows a proportional relationship? help!!
5-2p=11 Explain How To solve the answer.