10royjoh01788 10royjoh01788
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells chicken for $4.25 per
pound. What would be the cost of 3 lb of
chicken?
A. $15.30
B. $14.25
C. $7.85
D. Not Here

Respuesta :

isabellaglenn isabellaglenn
  • 26-04-2022

Answer:

d (not here)

Step-by-step explanation:

4.25 * 3 is 12.75

Answer Link
bashirmahyoub bashirmahyoub
  • 26-04-2022

Answer:

the answer is 12.75

Step-by-step explanation:

because if each lb of chicken costs $4.25 then 3lb of chicken would  be 12.75 becuase 4.25 x 3 = 12.75 hope this helps <3

Answer Link

Otras preguntas

I TRIED THIS SO MANY TIMES BUT NEED HELP PLEASE HELP
Please help I need soon
what has the greatest potential to demotivate you and lead you to unproductive activities
What two integers have a sum of negative ten and a product of negative seventy five?
PLEASE HELP ME ASAP!!! What are the main sources of inheritable variation in a population? I WANT a full answer please
At a dosage of 2.8 mg per kg of body weight, how many mg of adrenaline should an 84 kg adult receive.
What is two enlightenment ideas that influenced the Founding Fathers of the United States??
Is that better for you guys please hurry
true or false the square root of 16 is 4 explain why this is true
What is the importance of open mindedness and skepticism in scientific thinking?