notreal80981 notreal80981
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

Dominic is buying candy by the pound for a party. For every 1010 pounds of candy he buys, he pays \$ 12$12. ​What is the cost, per pound, for the candy? ​

Respuesta :

paigeklingler24 paigeklingler24
  • 26-04-2022
Assuming the amount he pays for 1010 pounds is $1212, the amount per pound is $.83 per pound
Answer Link

Otras preguntas

20 PTS!! PLEASE HELP ME :(!! what is the part of speech for tumultuously? Now her bosom rose and fell tumultuously.adjectivenounverbprepositionadverb
What happens to the entropy in the reaction I^2(s) ►I^2(g)? A. Entropy decreases in the reaction. B. Entropy stays the same in the reaction. C. It is impossibl
Please I really need help with 4 and 5
Can you guys help me with this question please I need it ASAP
10(8+3)-(-9x - 4) = x - 5+ 3 Show steps
if 3sinA=2 , find the value of (cotA-1)​
How high is the poster?
Write an equation 4x-y-2=0 in slope intercept form and sketch the line
The coordinates on a map for City A are (55, 11) and those for City B are (116, 65). Note that coordinates represent miles. Find the distance between the citi
If x =12 what is x - 12