DenaBaali
DenaBaali DenaBaali
  • 26-04-2022
  • Mathematics
contestada

. Paul bought 5 books for $30.85. About how much did each book cost? .
ESTIMATE UR ANSWER PLS AND SHOW UR WORKK!

Respuesta :

reesespuffseatemup reesespuffseatemup
  • 26-04-2022

Answer:

Each book cost about $6.20 per book, or in more general terms, $6 per book.

Step-by-step explanation:

If you round the $30.85 total of 5 books to $31 and divide that by 5, you get an average cost of $6.20 per book.

If you need a more general answer, you could round the $30.85 total of 5 books to $30 and divide that by 5, you get an average cost of $6 per book.

Answer Link

Otras preguntas

How do you tell if an equation is linear or not????
Water on each side of a divide flows in...
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Water on each side of a divide flows in...
Water on each side of a divide flows in...
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
Pyrenees mountains border Spain and this European country starts with F
What is the difference between preterite and imperfect and the past progressive and present progressive?
Which statement illustrates the distributive property? Please help