queen2thestaffords queen2thestaffords
  • 25-04-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 6 pencils costs $3. The cost per pencil is $.

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 25-04-2022

Answer:

Each pencil costs 50 cents

Step-by-step explanation:

Step 1:  Determine the price per unit

(Price of Items) / (Amount of items)

($3) / (6)

$0.5

Answer:  Each pencil costs 50 cents

Answer Link
oliviavial852 oliviavial852
  • 25-04-2022
Each pencil is 0.5 cents because 3 divided by 6 is 0.5
Answer Link

Otras preguntas

What is the average of 15, 14, 15, 14, 15
Diffusion and Osmosis, including the words hypertonic, hypotonic, isotonic, and concentration.
The war Begins. Question 1: The first year of the Civil War saw changes in soilders' enthusiasm to fight. While both sides were eager at first, by the summer of
1st this is for fun, not a test ok I don't cheat on tests ok?
physic What is the electric force between the ball and the comb?A small ball has a charge of –8.5 x 10-6 C. A comb with a charge of 6.2 x 10-6 C is placed 0.10
Which is the best way to fix the following run on sentence
Please help ASAP... Find - xy , for x = -75.9 and y = 2.6.
Could someone please help me?
A plant is experimented on twice. In the first experiment, it is placed in an aquarium under sunlight. In the second experiment, the plant is placed in an aquar
what is the answer I cant see