Jiraiyaswife
Jiraiyaswife Jiraiyaswife
  • 24-04-2022
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon container of window cleaner costs $13.20. What is the price per quart?

Respuesta :

merakifaith
merakifaith merakifaith
  • 24-04-2022
Answer: 1.65

4 quarts are in one gallon
2gallons = 8 quarts

13.20/8= 1.65 :)
Hope this helps <4
Answer Link
lor067ewp lor067ewp
  • 24-04-2022

Answer:

$ 1.65 per gallon

Step-by-step explanation:

4 quarts in 1 gallon so 8 quarts in 2 gallons.

Cost for 2 gallons $13.20 so $13.20 ÷ 8 =  $1.65

Answer Link

Otras preguntas

what is the smallest number of distinct points that can define a plane?
what kind of clause is until the storm began
which amendment deals with property rights?
Write an equation of the line that has a slope of 2 and contains the point (1, 1) in point-slope form.
what is x please help
997,010 rounded to the nearest ten thousand is
Why is analogy a powerful rhetorical device? Select all that apply.
what was the cause of the great schism of 1054 between the byzantine and roman catholic churches? select all that apply.
Which one is correct? He owe us $87.99 or He owes us $87.99?
Bryan estimates the cost of a vacation to be $730. The actual cost of the vacation is $850. Find the percent error. Round the nearest whole percent if necessary