aestheticcloudy61
aestheticcloudy61 aestheticcloudy61
  • 23-04-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store buys organic
apples for $0.75 per apple. The
store marks up the cost of each
apple by 23%. How much will each
apple cost at the store?

Respuesta :

biffyboffboof
biffyboffboof biffyboffboof
  • 23-04-2022

Answer:

ok so 23 percent more means thats its the oringaly price times 1.23 so

0.75*1.23=9.225

92 cents per apple

Hope This Helps!!!

Answer Link

Otras preguntas

write 171 miles in 3 hours as a unit rate
Which would be the best way to combine the following sentences using an adjective clause? Mr. Rapture is retiring from the chemistry lab next year. All studen
Classify Earth's layers based on their physical properties
where is the height in microsoft words in the computer MAC
The process of respiration is essential in the oxygen/carbon dioxide cycle. Respiration removes ______ from the atmosphere and produces and releases ______ to
What number is midway between 2/5 and 1?
Which event from English history came to be called the Restoration? A. the execution of Charles I and restoration of Parliamentary democracy in the English Comm
many of us gathered in crowds to hear the Declaration of Independence read aloud. we stI'll had a long , hard fight ahead of us. who are we?
What is the sum of 5(−3.4k−7) (3k 21) =
What force is needed to give a 0.25-kg arrow an acceleration of 196 m/s2?