thaismartinez620
thaismartinez620 thaismartinez620
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

Donna bought 3 bags of dog treats for $6.15. What is the cost per bag of dog treats? A. $0.49 B. $9.15 C. $3.08 D. $2.05

Respuesta :

caraw70
caraw70 caraw70
  • 22-04-2022
D. All you have to do is divide $6.15 by 3 and you’ll get $2.05.
Answer Link
lilianpjchen lilianpjchen
  • 22-04-2022

Answer:

$2.05

6.15 divided by 3 is 2.05. To check, you multiply 2.05 x 3.

Answer Link

Otras preguntas

Is a sea star a decomposer or a producer.
How did the spread of nationalism impact Japan during the 19th century?
Historical events that lead up to the army jrotc
Which of the following accurately describes the life cycle of most gymnosperms? a. Germinated seeds are haploid. b. Seed cones contain ovules. c. A pollen tube
From 86 books to 150 books
What were the English and French looking for in North America and where did they settle?
Did I find the area of the composite figures correctly in the pic? If not, help pls?
Which choice explains the correct way to move the decimal point to find the quotient in the problem 265.786 ÷ 10? plzz hurry plz help me I need help
What event started the Gulf War in 1991? A. the invasion of Kuwait by Iraq B. the invasion of Pakistan by India C. the invasion of Egypt by Great Britain D. the
What is the size range for materials produced to be considered nanoscale?