jua4nj0 jua4nj0
  • 22-04-2022
  • Mathematics
contestada

a dozen oranges cost 12 pesos so how much do 60 oranges cost

Respuesta :

mauverandol mauverandol
  • 22-04-2022
Find out how much one orange costs (the unit rate:

12 / 12 = 1
Therefore one orange is one pesos

So 60 x 1 = 60

60 oranges costs 60 pesos
Answer Link

Otras preguntas

How does lowering interest rates as the Fed often do affect ordinary investors in the stock market?
The mechanical advantage of a wedges seven if I apply a force of 200 to the object, what is the output force
Which of the following is not a benefit of passive, rather than active, monitoring? Involves minimal constraints on individual freedoms Less expensive
If tinnitus is like a typical u. s. college student today, they would indicate that they are in college primarily for all these reasons except to:
MS Powerpoint is considered an example of DTP? 1) True 2) False
What volume of 0.170 m hcl is required for the complete neutralization of 1.10 g of nahco3 (sodium bicarbonate)?
Runbooks can be used with any Azure resource by default. To use a runbook with a non-Azure resource, what must be installed? A. Runbook extension B. On-premises
The product of the reaction of nitric oxide with air dissolves completely in water.
can you solve a,b,c and d?
WARM UP Notice and Wonder: Dots and Lines What do you notice? What do you wonder? can you tell me the answer​