Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

Store A sells 11 bagels for 9.57 Store B sells bagels for 3.52. How do the unit rates compare?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-01-2017
First you put the numbers in this form:

11 Bagels = $9.57
________ _______
? Bagels   = $3.52

Now they look like fractions but you have to cross multiply them like this: 11 x $3.52 which makes $38.72 then you divide $38.72 by $9.57 which makes the answer that you have to find which is 4.04597701 or just to round 4 and then that will be your answer.
Answer Link

Otras preguntas

If an atom has 18 protons, 15 neutrons, and 22 electrons, what is the atom's electrical charge? a. -4 b. 7 c. -3 d. -7
Which macromolecule catalyzes chemical reactions, thus be considered an enzyme?
The energy that powers photosynthesis comes from
A pizza delivery guy takes about four hours to deliver 62 pizzas on his route. He earns $.20 for each pizza he deliveries how much money does a pizza delivery g
Solve 3-2/9b = 1/3b -7
Which of the following sentences contains a spelling error? a. billy and shelly studied together for the math test last night. b. coby wrote an incredible ess
Which caused a bigger fall in the uk's population world war 1 or world war 2
figuritive language in bridegroom
Help me solve this need it asap
To what extent has the presence of a true coelom in animals changed over the course of evolution?