Enderverse
Enderverse Enderverse
  • 26-01-2017
  • Mathematics
contestada

find each unit price, witch is the better buy, explain your answer.

wire: $1.49 for 3 ft (36 inches)
wire: $0.69 for 18 inches

Respuesta :

TJones99
TJones99 TJones99
  • 26-01-2017
1.49÷36 is 0.04
0.69÷18 is 0.03

$0.69 for 18 inches is the better buy
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-01-2017
$0.69 for 18 inches is better because 18 + 18 = 36

so .69 + .69 = $1.38

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What is 9:30 PM EST in CST?
how do character details contribute to the theme?
Please help. I will give brainliest Instructions: The following is a passage that Harriet Beecher Stowe wrote in her book Uncle Tom’s Cabin. Please read the fol
Answer if you knowdon't copy[tex]\green{\dfrac{(2^x + 22^x + 222^x)}{(3^x + 33^x + 333^x)} =\dfrac{ 9}{4}}[/tex]​
What's MoreA. Directions: Which is the most probable solution tothe events in column I? Write the letter of youranswer chosen from Column II in Column III.Colum
Answer both pictures please
What is 2(4x+4) ———— 3 X =5
A fair coin is tossed three times. What is the probability of getting exactly two heads in the three tosses?
AYUDA ! HELP ! TIMER! TIEMPO CORTO ! #1-12
Pls help me I’ll Mark you brainlessness