10005500 10005500
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

shela bought 10 1/2 oz of almonds for $3.36.how much did the almonds cost per pound?

Respuesta :

rdwyer001
rdwyer001 rdwyer001
  • 25-01-2017
The answer to that would be : For every ounce the almond costs 62 cents
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-01-2017
10 1/2 = 10.5

3.36 / 10.5 = 0.32 per oz

1 lb = 16 oz

0.32(16) = $ 5.12 per lb <==

Answer Link

Otras preguntas

Alexis recieved an 85,89,92on three tests.How many points does she need to score on her next test in order to have an average of at least 90?
how much is 0.9030 as a fraction
The term "Pax Romana" refers to the period of __________. peace and prosperity during the first two centuries of the Roman Empire civil wars between Roman gener
40 is 1/10 of 400 yes of no
What is a difference between research in the field and in the laboratory?
is 2.5 rational, integer, whole,natural, irrational
The term "Pax Romana" refers to the period of __________. peace and prosperity during the first two centuries of the Roman Empire civil wars between Roman gener
On her first quiz in social studies, Meg answered 92% of the questions correctly. On her second quiz, she answered 27 out of 30 questions correctly. On which q
The ancient Israelites are most well known for their concern with which of the following? Punishing lawbreakers harshly Using commandments as guides for behavio
What is 15/27 in simplest form