jadencorbett35
jadencorbett35 jadencorbett35
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Sofia buys a two-gallon bottle of juice for $35.84. What is the unit rate of the cost of the juice per fluid ounce?

Respuesta :

awadessa07 awadessa07
  • 23-03-2022

Answer:

$/£ 0.14

Step-by-step explanation:

1 gallon = 128 Ounces

2 gallons = 256 ounces

35.84 ÷ 256 = $/£0.14

Answer Link
nshinichi
nshinichi nshinichi
  • 23-03-2022

Answer: $0.14 per fl oz

Step-by-step explanation:

# of fluid oz per gallon = 128

2 gallons = 256 fl oz

$35.84/256= 0.14

Answer Link

Otras preguntas

I have this sentence that I have to rewrite using a possessive nounThe swimming pool at the athletic center. Please help
how did other nations contribute to the american revolution?
If (-3, y) lies on the graph of y = (1/2)x, then y =
What is the initials for sodium chloride
what is the lithosphere made out of?
A drawing of a surfboard in a catalog shows it's length as 8 4/9 inches. Find the actual length of the surfboard if 1/2 inch length on the drawing corresponds t
After a rock is rounded how does weathering affect it
After a rock is rounded how does weathering affect it
what is the lithosphere made out of?
the kind of lake that formed when a river meanders