MathsCat0001
MathsCat0001 MathsCat0001
  • 23-03-2022
  • Mathematics
contestada

Pls help there will be pic if u click

Pls help there will be pic if u click class=

Respuesta :

allisonemmasu8
allisonemmasu8 allisonemmasu8
  • 23-03-2022

Answer:

$6.30

Step-by-step explanation:

A sharpener is 0.90 in dollars, so 3*0.9 is 2.7. 10-2.7=6.3, so the answer should be $6.30

Answer Link
MisterZeng
MisterZeng MisterZeng
  • 23-03-2022
Each sharpener costs $0.90. You are buying 3 sharpeners. $0.90 x 3= $2.70.
You are paying with $10.
$10-$2.70=$7.30.
You are getting $7.30 for change.
Answer Link

Otras preguntas

2/5% as a fraction in it's simplest form​
A train travels 80 mph for 2 hours and then it travels 60 mph for 3 hours . What is its average speed over the entire 5-hour trip?
What’s the answer?????
Question from 5.22 Unit Test: Modern Times How does the painting Guernica by Spanish artist Pablo Picasso communicate a political statement about the Spanish C
A ball is thrown through the air, following a parabola: y= -x^2 + 4x + 4. The land slopes upward: y = 0.5x + 2 1. Using the graph what is a solution to the syst
Simplify each of the expression (x-7)(x+3)
Select the correct answer. What is the solution to |x − 4| ≥ 7? A. -3 ≤ x ≤ 11 B. -11 ≤ x ≤ 3 C. x ≥ 11 or x ≤ -3 D. x ≥ 3 or x ≤ -11
Explain : Builders in earthquake zone must be aware that some clays are Thixotropic?
What factors affect the strength and direction of electrical forces?
Rewrite with double object pronouns: