Seudónimo Seudónimo
  • 25-01-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 8 oranges is $1. What is the cost of 4 dozen oranges?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Cost of 8 oranges = $1
Cost of 1 orange = 1/8

Now, cost of 4 dozen (=48 orange) = 1/8 * 48 = 6

In short, Your Answer would be $6

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2017
Since 4 dozen is equal to 48 u would divide that by 8 and get 6 which would lead to $6
Answer Link

Otras preguntas

Which is an inference about why city-states fought each other for farmland?
The area of a person's yard can be measured in cubic feet. True False
equivalent form of this equation x/12 -7=x/4 options 1. x-7=3x 2. x-74=12x 3. x-84=3x
As the messenger RNA is translated by the ribosome, the growing polypeptide chain is inserted into the membrane of the _____________ before being sent to its f
Could somone please help me with these problems!
what is the answer to 7b
hellppppp me its so confusing ????!!!!
Mr. Anderson is building a triangular-shaped roof for his shed. The triangle must be isosceles with its base (noncongruent) side measuring 14 feet.
if 250 mg of radioactive element decays to 200mg in 48 hours, find the half-life of the element
How do you find the the total distance traveled by an object?