breezyjac1 breezyjac1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 4 pounds of pasta at the rate of 8 pounds to $9.00, how much would it cost?

Respuesta :

1187 1187
  • 23-03-2022

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

If 8 pounds is 9 dollars, then each pound is $1.125, times 4 is $4.50.  Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

What was the outcome of Brown v. Board of Education? Schools were desegregated in the United States. Jim Crow laws were upheld in the United States. Segregated
Dakshesh won a game by scoring 25 points. Randy scores the opposite number of points as Dakshesh. What is randy score?
How did the decision to go to war in 1812 divide the nation?
12 - 14/3M + 2/3m equivalent expressions
To whom does “this old yellow pair” refer? A) Gwendolyn Brooks and her husband B) Two of Brooks’ relatives C) Aged pages from a book D) An old African Ameri
What form of government did the romans establish after they overthrew the etruscan king?
Describe the 5 ideas that were at the heart of the enlightenment
The area of a rectangle is 108m2 and its diagonal is 15m. Find the perimeter of the rectangle if the sides are of integer lengths.
I NEED HELP CALCULUS WILL GIVE BRAINLIEST
!Will mark BRAINILEST! What's the type of function that represents this pattern??