victornewman1 victornewman1
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jessica buys candy that costs $6 per pound. She will spend more than $42 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?
Use p for the number of pounds Jessica will buy. Write your answer as an inequality solved for p.​

Respuesta :

JimboCade
JimboCade JimboCade
  • 22-03-2022
she buys 7 pounds

6p=42
Answer Link

Otras preguntas

What's the formula for finding out how many yards of fabric I need for a quilt.
Showing in the photo is an fraction
what is the smallest particle of an ionic bond
Please help me I really need help with this!!!!!!
Which statement about Francisco Pizarro is true a. He converting the Aztecs to christianity b. He defeated the Maya c. He destroyed the Aztec Empire d. He e
one book costs £1.95 .how much do 3 books costs
What can a motif contribute to, or become, when it gathers larger significance throughout a text?
what is 9/20-3/20 in the simplest
Hierarchy is a principle of visual design. It allows designers to show the viewer which objects are most important. a. True b. False
A person who weighs 120 pounds on Earth weighs 20 pounds on the Moon. How much does a 93-pound person weigh on the Moon?