devingrissom888
devingrissom888 devingrissom888
  • 22-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the school store, notebooks cost $3 You buy x notebooks and 4 packs of markers.

Respuesta :

samdenthakuri
samdenthakuri samdenthakuri
  • 22-03-2022

Answer:

3x + 4y

Step-by-step explanation:

You need to explain more. If you are asking for an equation, x represents the cost of each notebook and y represents the cost of each pack of markers. Also, you did not mention how much each pack of of marker costed, so I used y to substitute that amount. If you do know how much a pack of markers costs, multiply that number by 4 and your new equation will be 3x + (whatever the product is).

Answer Link

Otras preguntas

Find f( -7) if f(x) = 3 - 2x. Which relation describes a function?
i need help really fast
Which is the slope of the line that passes through 0,-4 and 3,-2
Which Group seemed to value women & allow more rights? Native Americans or Europeans?
If Mr. Murchison is testing out how the light in his classroom affects how sleepy his students get, what should his dependent variable be?
Evaluate l-9l. I need help is it -9 or 9
To determine the number of trout in a​ lake, a conservationist catches 132 ​trout, tags them, and throws them back into the lake.​ Later, 22 trout are​ caught;
why did some romans Believe that an empire would better serve rome’s needs than a republic?​
determine whether a lab is safe or unsafe during a scientific investigation
Find ALL Similes and Metaphors