Seudónimo Seudónimo
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

at a ice cream shop the ratio of sugar cones sold to waffle cones sold is 10:7. if there are 40 sugar cones sold. how many waffles cones would be sold

Respuesta :

linda99chen
linda99chen linda99chen
  • 24-01-2017
40/10=4
4*7=28
so answer is 28
Answer Link

Otras preguntas

solve for X 1/3 X - 1/9 = 2/3
¿____________tú leche en el desayuno?
Help me please help help please
PLEASE HELP ME WITH THE BOTTOM TWO QUESTIONS!! I need some help
3 tons of dirt cost $240.00. What is the price per pound?
I request a refund for the damage goods in one of the six cargo containers. The other five were delivered in good condition A.)Anticipating and redirecting res
Hammurabi conquered cities controlled by the Amorites and created the....... Empire.
What is the distance from -10 to 14 on a number line?
8. Which of the following defines narrative writing? A) writing that attempts to convince the reader to accept a position or argument B) writing that tells a st
1. Calculate AH for the reaction 2NO2(g) → N2O.(g) delta H = ? Given: N2(g) + 202(g) → 2NO2(g) delta H = 67.7 kJ N2(g) + 202(g) → N2O4(g) delta H = 9.7 kJ