monicaloljaja4561 monicaloljaja4561
  • 24-01-2017
  • Mathematics
contestada

Elaine and her 3 friends purchased snacks after school for $3.60.If each person paid an equal amount , how much did each person pay?Draw models to help you divide.

Respuesta :

parxlilly
parxlilly parxlilly
  • 24-01-2017
Everyone would have paid $1.20
Answer Link
rebelame1995
rebelame1995 rebelame1995
  • 24-01-2017
3.60/4 = 0.90

you divide the $3.60 by 4. Each person paid $0.90.

Hope this helps!!!
Answer Link

Otras preguntas

What is Iran's primary natural resource export? fruits and nuts cotton oil phosphates
For the first 11 years of its existence, which governmental system did the United States use? monarchy confederation federation theocracy
Over the course of a year, a company goes from 115 employees to 124 employees. Build an equation.
sketch the graph of each line. 2x-5y=25
What is the exact volume of the cone? A. 28[tex] \pi [/tex]cm3 B. 56/3[tex] \pi [/tex]cm3 fraction C. 196/3[tex] \pi [/tex]cm3 fraction D. 196[tex] \pi [/tex
write an essay on whether learning always has a positive effect in a person's life. i just want two reasons, anyone could help?
Marisa has swim practice every day Monday through Friday. The swimming season is 12 weeks long. If she spends a total 120 hours at practice during the swimming
what are the two main devices that control light in a camera
Salina has four pennies and three dimes in her pocket. She selects one coin from her pocket. What are the chances the coin is a penny? 1 out of 7 4 out
Elaine bought a total of 15 shirts and pairs of pants. She bought 7 more shirts than pants. How many of each did she buy?