notxlucas notxlucas
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Padma bought 3 pounds of grapes. Each pound of grapes costs $2.75. How much money did Padma spend on grapes?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2022

Hii!

We need to multiply so

3×2.75= 8.25

So she paid $8.25

Brainliest!=

Answer Link

Otras preguntas

How did John Brown’s raid impact the national issue of slavery
In early spring, many wildflowers begin to grow, produce flowers, and release seeds. The leaves of the wildflowers make food before the leaves of the trees in t
Which revolution led to increases in global food production as a result of using genetically altered seeds and large amounts of chemical fertilizers and pestici
The Nature Conservancy is an organization that protects a variety of habitats around the world. A project this organization would probably support is one that (
You paint 12 wall in 14 hour. At that rate, how long will it take you to paint one wall?
Fallacies are a part of every valid argument.
Which region is most closely associated with the expansion of the Sahel and overgrazing in the savanna regions? (1) South America (3) Africa (2) China (4) South
Why did Alexander the Great pour a helmet full of precious water into the desert sand even though he was thirsty?
You paint 12 wall in 14 hour. At that rate, how long will it take you to paint one wall?
Which of the following steps is an important part of the process by which ecology guides human to a sustainable future?