deglasstransportatio deglasstransportatio
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

A package of 12 eggs cost $5 At this price , how much does each individual egg cost?

Respuesta :

fluffypsychobunny
fluffypsychobunny fluffypsychobunny
  • 24-02-2022

Answer:

each egg costs 42 cents

Step-by-step explanation:

since it’s five dollars for twelve eggs, divide five by twelve to get the cost per egg

Answer Link

Otras preguntas

which is a characteristics of a physical change? A.the chemical bonds i the substance are uncharged B.the change cannot be seen C.the molecules all move at the
How much is (2^2)<<1
Use properties to find the sum or product. 93+(68+7)
Which is greater 3/4 or 11/16? How can you be sure?
Which sentence contains an action verb? A. Her dog seems fierce. B. She was lazy last year. C. Mary works every day. D. Lynn is pretty.
Is 3/12 a rational or irrational number
what is 5.96 as a fraction
Which statement about Shays' Rebellion is false?A. Many among the Massachusetts militia joined the rebels.B. The central government provided troops to quell the
Meriwether Lewis and William Clark helped open the American frontier to settlement by
Which one of the following words is a singular verb? a. Shirts b. Walk c. Sees d. Fly