00032129
00032129 00032129
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

pls help this is for class extra credit and LORD KNOWS i need it so please help

pls help this is for class extra credit and LORD KNOWS i need it so please help class=

Respuesta :

s080863 s080863
  • 24-02-2022

Answer:

the first one is the right answer

Step-by-step explanation:

Answer Link
drpulseover drpulseover
  • 24-02-2022
The raspberries cost 1.53 dollars more than the strawberries per pound.

If the grocery store charges $9.50 for 2 pounds of strawberries, we must divide 9.50 by 2, which equals 4.75.

Comparing 4.75 (the cost of strawberries per pound) to 3.22, (the cost of raspberries per pound), we find that the difference between the two numbers is 1.53z
Answer Link

Otras preguntas

how would you describe miss honey in the Matilda book​
Please help me , thanks
B is the midpoint ofAC, AB = 4x – 2, BC = 2x + 4. Find the lengths of AB,BC and AC.
The difference of thirty six and a number is seven
Are opposite sides equal in length on a rectangle?
Please help it’s due tonight and have lots more to go
GUCTION You had a credit card balance of $186, then you purchased books for $174, CDs for $35, and a pair of shoes for $99 with the credit card. You then made a
Estimate to the nearest dollar, the total cost: 23.45+3.98+16.66+12.08
What is this headline an example of?DAILY NEWSState Police Clash withFeds over LegalMarijuanaA. A disadvantage of giving citizens more influence over stategover
How do you solve this