hannifresco
hannifresco hannifresco
  • 24-02-2022
  • Mathematics
contestada

Si compramos 2/4 de azúcar y el kilo cuesta $47.00 ¿Cuánto tiene que pagar?
Ayuda!!!

Respuesta :

boredomela boredomela
  • 24-02-2022

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

divide 1 para 4 le sale

1/4 = 0.25

47 x 0.25 = 11.75

Answer Link

Otras preguntas

7 About — of the human body is water. How many pounds of water are in a person weighing 120 pounds?
An audio books club charges an initial joining fee of $20.00. The cost per audio book is $15.00. The graph shows the cost of belonging to the club as a function
Why is the Spanish-American War important in U.S. history?
If H(x) = e 2x, find H-1(x)
Why isn’t the mitochondria considered to be part of the endomembrane system? Question and answer choices in the attached image.
What does development proceeds toward greater complexity self-regulation and symbolic and representational capacity mean
differences between independent, dependent, and controlled variables
Solve please helppppppp
If I Have 55, then times that by three then divide it by 9, then add 16, What Is My Answer???​
What is one policy issue ( domestic or foreign) and one national/global issue that president james Garfield addressed ?