emcdonald091 emcdonald091
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada



The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 7 pounds cost $5.46, find the cost of 3 pounds

Respuesta :

mohammedtaisiralam06
mohammedtaisiralam06 mohammedtaisiralam06
  • 23-02-2022

Answer:

5.46÷7=0.78

0.78=1 pound

0.78×3=$2.34

It is $2.34

Answer Link

Otras preguntas

Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
Please solve equations by completing square
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
Anyone know how to do this? Look at picture
a⁴+b⁴=a²b² ,prove that a⁶+b⁶=0
solve for r F= k (m1m2/r^2)
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
Anyone know how to do this? Look at picture
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]