yoelop604
yoelop604 yoelop604
  • 23-02-2022
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8 pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which one is a better buy?

Respuesta :

rachealgabbard
rachealgabbard rachealgabbard
  • 23-02-2022

Answer:

The second option

Step-by-step explanation:

Your paying .99 per roll for number 1

Your paying .97 per roll on number 2

Answer Link

Otras preguntas

3. Why did the stranger on the train leave his family?this is from the book out of the dust and this question is between pages 209-227 if you want If you messag
When Sam applied for a loan, he was assured that his rate would not change if he closed within 30 to 90 days. Sam had a(n) ______ on the interest rate.
Your teacher asked you to explain the photosynthesis model to a new student. Examine the model and determine what you should include in your explanation. Choose
Find the specified vector 2v - 6w . Given v = 3i - 5j , w = - i + 4j ,
What is the difference between copyright and trademark.
Organizations wishing to change their culture may alter their physical layout and design in order to: (Choose every correct answer.)
By the end of the nineteenth century, crusading newspapers like the New York World had what kind of approach to women's rights
(CO 1) The role of the AHIMA chief executive officer is to: Group of answer choices Manage the day-to-day operations Appoint members to the House of Delegates A
Ratios that measure a firm’s liquidity are known as _____ ratios.
When movie ticket prices increase, families tend to spend less time watching movies and more time at home watching videos instead. This best reflects: