ashleyathena7218 ashleyathena7218
  • 22-02-2022
  • Mathematics
contestada

6 pounds of candy cost $22.50 what is the cost for 1 pound

Respuesta :

kobayashiakihito0
kobayashiakihito0 kobayashiakihito0
  • 22-02-2022

Answer:

what is the cost for 1 pound?=3.7

Step-by-step explanation:

$22.50÷6=3.7

3.7×6=$22.50

Answer Link

Otras preguntas

What does Joe’s father mean by the expression “there is more to you than meets the eye?”
is it true that an irrational and a rational number is always a rational number
1) The extent to which data points from a set of data differ from each other or from the true mean or average.
What problems did Hitler promise to the people in his first speech?
ONLY IF YOU ARE GOOD WITH ECONMICS !!!!!!!!! When making investment decisions, what TWO things do investors need to keep in balance?
A 174 inch pipe is cut into two pieces. One piece is two times the length of the other. Find the length of the shorter piece.
How does the TV let Charlie learn during sleep?
What is the sales tax on an item that costs $1.60?
Hello how are you doing answer thsi question for me please!
help meeeeeee plzzz​