madisenraymond8241 madisenraymond8241
  • 26-01-2022
  • Mathematics
contestada

The price of peaches is $4 per pound, how many pounds of peaches can be purchased with 20?

Respuesta :

scottlinr
scottlinr scottlinr
  • 26-01-2022

Answer:

is 20 suppose to be 20 dollars?

Step-by-step explanation:

if it is the answer is 5

Answer Link
sportsprincess06
sportsprincess06 sportsprincess06
  • 26-01-2022

Answer:

5

Step-by-step explanation:

20/4 =5 so 5 pounds for 20 dollars

Answer Link

Otras preguntas

7 Which phrase describes the molecular structure and properties of two solid forms of carbon, diamond and graphite?(1) the same molecular structures and the sam
If y varies directly with x, and y = 18 when x = 4, what is the constant of proportionality?
What is the boiling point of mercury?
can u help me on the first one: a ship going out of sea goes out of sight
a group of states that ally to form a political unit in which they keep most of their independence but act together for purposes such as defense Which statement
Given the formula E = IR what is the formula for R
The measurement of an angle is five times the measurement of its supplement.What is the measurement of the angle? Is it 30°, 35°, 40°, or 45°?
Which group used the stirrup, skilled horsemanship, and siege warfare techniques to conquer much of Asia and part of Europe in the 12th and 13th centuries? (1)
The representatives anticipated that the Declaration of Rights and Grievances would lead to:
You paint 12 wall in 14 hour. At that rate, how long will it take you to paint one wall?