olivia2889 olivia2889
  • 25-12-2021
  • Mathematics
contestada

Apple + Orange = $20
Apple is twice the price of the orange
How much does the apple cost?

Respuesta :

sshakhinabonu sshakhinabonu
  • 25-12-2021
It costs 40 dollars bcz twhce the number of 20 is 40 its like multiple by 2
Answer Link

Otras preguntas

What are the answers to Marie curie speech: The discovery of Radium ?
If the hypotenuse of a 45°-45°-90° triangle is 13, what is the length of one of the legs?
What is 24 divided by 689?
Use newton's first law of motion to explain why you feel tossed around whenever a roller coaster goes over a hill or through a loop.
A result of epeirogeny is: a mountain range a plateau a river valley a continental shelf
all of the following are conditions that organisms in a tidepool must withstand except A constant tidal change B temperature changes C constant salinity D cha
How many minutes are in the month of October
what are some pros for using less plastic
what social pressurs might prevent a person from conventing religion of his or her culture
Tell whether the quotient is greater than or less than the dividend when you divide a whole number by a fraction