nievesgabbie
nievesgabbie nievesgabbie
  • 24-11-2021
  • Mathematics
contestada

If two cans of shrimps cost $14, at this unit rate what is the cost of 9 cans of shrimps?

Respuesta :

badran1
badran1 badran1
  • 24-11-2021

Answer:

63 shrimps

Step-by-step explanation:

14÷2=7

the cost of 1 shrimp

7×9=63

the cost of 9 shrimps

Answer Link

Otras preguntas

. Find the simple interest on a $2,219.00 principal, deposited for 6 years at a rate of 1.91%. Round to the nearest cent.
a car travels 66 kilometers in 3 hours. what is its speed
What figure of speech is your love makes my heart go pit-a pat-pat
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Not all tiles will be used. Match each word or phrase to the appropriate meaning based on its context in thi
What inventions did Thomas Alva Edison’s laboratory produce?
Do you have answers for ENG 122, Week 3 Quiz ?
Help pls pls pls pls pls pls
What was the relationship between the Mischlinge rules and the German people?
Which sentence correctly uses a hyphen in a compound modifier? a-My little sister was well-behaved throughout the entire ride. b-The supplies that you brought w
A majority of our freshwater is stored how