cherryma4 cherryma4
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

a tube of toothpaste is marked 3.92 for 8 ounces what is the price per ounce

Respuesta :

nyashiapeach
nyashiapeach nyashiapeach
  • 23-11-2021

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

Answer Link
tinytott2016
tinytott2016 tinytott2016
  • 23-11-2021
answer: $0.49

explanation: 3.92/8 = .49
Answer Link

Otras preguntas

Why do we vote on a Tuesday in November?
What were men or woman admired for brave deeds called in ancient times?
What social class expanded as a result of industrialization?
How did the diversity of the US population discourage US leaders from entering World War I?
List The Factors That Tend To Promote Nationalism In A People?
Why do we vote on a Tuesday in November?
If 2+root3/2-root/3 + 2-root3/2+root3 =a+b root3 find the values of a and b
A law firm has eight male and six female lawyers. A committee of five, two male lawyers and three female lawyers, is to be chosen to represent the firm at a con
Why does the difference in arrival times of P and S waves increase at seismograph recording stations that are farther away from the epicenter?
Mark each statement if it describes a characteristic or use of a Gothic cathedral. A. had tall spires, lofty towers, and pointed arches B. was a place of safety