gnianicholas716
gnianicholas716 gnianicholas716
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this please?

Can someone help me with this please class=

Respuesta :

TomMacdonald7
TomMacdonald7 TomMacdonald7
  • 23-11-2021

Answer: Multiply 4.50 x 10= 45.00$

Step-by-step explanation:

Answer Link
charlief22
charlief22 charlief22
  • 23-11-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

Divide the cost by 6 to find the price of one 1lb:

4.50 ÷ 6 = 0.75

Now multiply this by 10 to find the cost of 10lbs:

0.75 x 10 = 7.5

∴ The cost is $7.50.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

hey i’ll give brainliest please help
How many molecules are there in 0.565 moles of C6H14?
Can someone help me I am stuck on this question it would mean the world if u helped me! and TYSM! for the people who helped me have a wonder full day!
Answers are 0-5 5-10 10-15 15-20 20-25
The thesis statement will be in: the introduction and conclusion the introduction all five paragraphs the conclusion HURRY PLEASE
What type of pollution may result from a volcanic eruption or landslide? (Please don’t put any links!!) A) Microbiological pollution B) Nutrient pollution C) S
PLSSSSS HELPPP IF U KNOWWWW 30 POINTSSSSSS The Chief was moved by the adventurer's tale and led him to the rare plant that he sought. Which word is incorrectly
Which issues led to the decline of the Roman Empire? Select all correct answers. epidemics of foreign diseases low taxes on Roman citizens cruel and incompetent
Solve the following system of equations for x 2x-y=4 y-x=4
what is an asset and how it helps you grow wealth. Help!​