flxffycottonn
flxffycottonn flxffycottonn
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Leroy buys 18 tins of dog food. He pays
£26.82. What is the cost of 1 tin of dog food?

(Also explain pls)

Respuesta :

ILoveUAE321 ILoveUAE321
  • 23-11-2021

Answer:

It is £1.49

Step-by-step explanation:

I am using unitary method.

To find the cost of 1 item Divide the cost with the umber of items.

26.82 / 18 = £1.49

Answer Link

Otras preguntas

In lactic acid fermentation a. carbon dioxide is released. b. lactic acid is produced. c. NADH is recycled. d. all of the above
how do u do these equations?
State the domain and range of the following inverse functions. (a) y = sin^{−1}(x) (b) y = cos^{−1}(x) (c) y = tan^{−1}(x)
1.34 expressed as a percent
how did the idea of manifest destiny help Americans justify their desire to extend the united state of the pacific ocean?
Find the 50th term of this arithmetic sequence: 5, 13, 21, 29, . . .
What is a synonym for the unrestricted submarine warfare??
The freezing and thawing action of water affects a rock by?
Find the number of solutions : 4x-2y=8 y=2x+8
Two snails in the same class must also be in the same (A) order. (B) species. (C) genus. (D) family. (E) phylum