darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

how do you solve for x: 2x/3 = 3x/5 - 1 ???
Mandy wants to win the local youth tennis tournament next fall. Her coach has said that her serve is powerful enough, but she suggests Mandy train with a jump r
What is the domain of g?
Solve the inequality. - 5x > 25
Find the length of the third side. If necessary, round to the nearest tenth. 20 28
pls help me!!!!!!!!!!
5) Abhasra invests $7,053 in a savings account with a fixed annual interest rate of 3% compounded quarterly. What will the account balance be after 4 years?
2. I wasn't able to sleep last night; I am so tired I could Hyperbole
what type of energy is stored in a stretched spring!? A. kinetic energy B. rest mass energy C. elastic potential energy D. chemical potential energy E. grav
help me please i will really appreciate it