yalbabymarii12
yalbabymarii12 yalbabymarii12
  • 25-10-2021
  • Mathematics
contestada

Plz help and explain the answer

Plz help and explain the answer class=

Respuesta :

toxininjector210 toxininjector210
  • 25-10-2021
$1.62 because 3 x 0.54
Answer Link
Amphitrite1040
Amphitrite1040 Amphitrite1040
  • 25-10-2021

Hey there!

If she bought 3 LBS (pounds) of bananas and they cost 54¢ per lb, then your equation should look like this: 3 × 0.54 = t and you should be able to find the answer from there!

t = result / how much he spent in total

Equation:

t = 3 × 0.54

3 × 0.54 = t

SIMPLIFY IT

t = 1.62

Therefore, Erin spent ≈ $1.62 (1 dollar & 62 cents)

Good luck on your assignment and enjoy your day!

~Amphitrite1040:)

Answer Link

Otras preguntas

What is the surface area of the cone?
For this assignment, you will create a public service announcement in the form of a newspaper or magazine advertisement for the Gang Alternative Program and ser
How many moles are in 32g of O2?
What function translates the function f(x)=|x| to the left 3 units and down 4 units?
Which the best approach to removing the parietal pericardium? a. Start at the superior region of the heart where the major vessels are located so we don't damag
Please help explanation if possible
What is happiness ???​
I’ll mark brainliest Which problem solving strategy would be best to solve this problem? Avelina earned half as much money as Gus. If Gus earned $125.00, how m
distinguish between diabetes mellitus and diabetes insipidus​
What sentences are good thesis statements for a literary analysis