cjgranados2 cjgranados2
  • 23-10-2021
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional? Explain. Write an equation to represent this relationship. how do you fill it out.

At the local dairy farm Kareem buys a 32oz container of yogurt for 256 Jonah buys a 6oz container of yogurt for 048 Are the cost y in dollars and the amount of class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

Ver imagen Аноним
Answer Link

Otras preguntas

The length of a rectangle is 11 in. longer than its width. The perimeter of the rectangle is 86 in.What is the length of the rectangle?       38 in.       32 in
Which of the following shows estimating 283+496+72 by using compatible numbers? A 200+500+100= B 300 + 400+100= C 280+400+25= D 280+500+75=
What is the economic importance of the Great Smokey Mountains?
who led the mormons to present day utah in search of religious freedom
Is a meat eater a herbivore or a carnivore
find the coordinates of g if f(1, 3.5) is the midpoint of gj and j has coordinates (6, -2)
What effect does the jungle have on the boys? In Lord Of The Flies.
why is location an important theme
what addition doubles fact can help you solve 4+5? explain how you know
How many ounces go into 21 grams?