avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

Steps for 14+12=5x + 2x
do it please the book is called along wake to water please answer it in order please thanks for alot of piontsss!!!!!!!!!!!!!!!!!
Which letter represents the location of the resister in this diagram?
What does the mother's gift of the piano reveal about her character at the end of the story?
If ΔUVW is dilated from point U by a scale factor of 2, which of the following equations is true about segment A prime B prime? Triangle UVW is shown with point
the question is in the image | \/
the higher dropout rates in texas are thought to be caused largely by which factors?
On this number line, zero represents sea level. Plot the following points based on the description provided by dragging and dropping the dots to the appropriate
Merriam and Emmanuel assemble a new bookshelf. Its 1ft deep,4ft wide, and 8ft tall. They assemble it flat bit when they tip it up The shelf hits the ceiling. Wh
Do you think God is real?If yes, do you think by him pushing sinners on judgment day it will be the best decision?Give a reason for your opinion. ​